
LLB in
LLB (Hons) i jura (engelsk/NI) University of Dundee

Introduktion
Dette kursus er anerkendt i common law-lande, der accepterer en engelsk kvalificerende grad.
Du starter dette kursus med 120 point, som lader dig færdiggøre din uddannelse på tre år.
Dette kursus kan bruges som en del af en accepteret Pathway i praksis som advokat eller barrister i England og Wales.
Studenterforeninger
Sammen med dine studier opfordrer vi vores studerende til at melde sig ind i et af vores advokatsamfund:
- Dundee University Law Society er et af de største og mest aktive foreninger på campus og hjælper med at opbygge dit juridiske netværk.
- The Law Review er en publikation drevet af studerende og gennemgået af akademikere for at sikre høje akademiske standarder.Dette er en ideel mulighed for at få juridisk redigerings- og skriveerfaring.
- Vores Mooting Society tilbyder træning og praksis i fortalervirksomhed.Hvert år deltager medlemmer i nationale og internationale konkurrencer, herunder ved Den Internationale Domstol i Haag.
- Telders International Law Moot Court-konkurrencen giver jurastuderende med interesse for folkeretten mulighed for at finpudse deres færdigheder foran førende eksperter og konkurrere mod hold fra hele Europa.
Indlæggelser
Galleri
Karrieremuligheder
Vores tætte forbindelser til arbejdsgivere hjælper dig med at finde et job, når du er færdiguddannet.
En ny kvalifikationsvej til at praktisere som advokat i England og Wales er i øjeblikket (juni 2019) under udvikling. Dette vil være en centraliseret Solicitors Qualifying Examination (SQE). Dette LLB-kursus vil stadig gøre det muligt for dig at forfølge kvalifikationen som advokat, indtil disse reformer er kommet ind.
Vi afholder også en årlig juridisk rekrutteringsmesse. Dette tiltrækker højt profilerede arbejdsgivere og organisationer, der ønsker at møde studerende for at rekruttere til kandidatstillinger.
Mange af vores kandidater er gået ind i prestigefyldte karrierer, herunder ved Court of Session, Old Bailey, Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol og FN.